volendam

 
 Volendam Amsterdam’a yaklaşık yarım saat mesafede huzur dolu herkesin yaşamak istiyeceği temiz ve sessiz bir balıkçı kasabası. Buraya Damrak 34 numarada yer alan “Tours & Tickets” şirketinden “Volendam, Marken ve Zaanse Schanse” ı içeren bir turu 32 euroya alıp 4.5 saatlik bu tura katılabilirsiniz. Eğer kendiniz gitmek isterseniz “Central Station” un yanından kalkan 110/111/118 nolu otobüsler buraya gidiyor. Bilet ücreti 6 euro ve tüm gün kullanılabiliyor.


Burayı görmek Hollanda’nın kırsal hayatını tanımak adına çok önemli çünkü Hollanda Amsterdam demek değil; hatta Hollanda daha çok kırsalı ile karakterize. Yol bounca sizi otlayan inekler, keçiler, çiftlik evleri ve bol bol yeşil alan bekliyor. Volendam’a vardığınızda da şirin bir balıkçı kasabası, hediyelik eşya dükkanları, herçeşit lezzette ve fiyatta deniz ürünü satılan restaurantlar bekliyor. 3-5 euro fiyat aralığındaki pratik fish & chips tarzındaki bu deniz mahsülleri heryerde pratik şekilde satılıyor; mutlaka deneyin.


Eğer vaktiniz varsa buradan tekneler ile Marken’e geçebilirsiniz. Kış aylarında tekneler çalışmaz ana otobüsler ile Marken’e geçebilirsiniz.


Buradan diğer kasabalara veya amsterdam’a ulaşım için detaylı bilgilere resmi ulaşım sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

hicbırsey tam degıldır, ben görmeden önce
marıa rılke


Herkes aynı şeyi söyler: burada yaşamak lazım